Rzeźba to jedna z najstarszych form artystycznego wyrazu. Pierwsze arcydzieła obecne były już wiele tysięcy lat temu i odtąd towarzyszą ludziom w różnych sferach naszej egzystencji. Spotykamy je głównie tam, gdzie poszukujemy kontaktu ze sztuką – w muzeach, na wystawach oraz w świątyniach, ale też w miejscach publicznych: w gmachach urzędów, na ulicach i rynkach, a nawet w galeriach handlowych. Wszechobecność rzeźb w codziennym życiu jest na tyle znaczna, iż nie całkiem jesteśmy świadomi tego, że dzieła tworzone rękoma rzeźbiarzy napotykamy praktycznie na co dzień. W tym artykule podamy parę przykładów świadczących o powyższym.
Figury z brązu w gmachach użyteczności publicznej
Dzieła rzeźbiarzy, nawet gdy przedstawiają ogromne atuty estetyczne oraz artystyczne, notorycznie są przez nas traktowane jako norma – w przestrzeni miejskiej (aczkolwiek nie tylko) są wszak obecne dosłownie na każdym kroku. Niezliczone pomniki, a także rzeźby ustawiane w przydomowych ogródkach, na ulicach czy na skwerach, obecne są wszak w większości miast. Poza tym nagminnie można je zobaczyć też w wielu budowlach. Pełnią funkcję dekoracyjną m.in. w urzędach, uczelniach wyższych czy innych miejscach użyteczności publicznej
Figury z brązu. Kto je stworzy?
Podane wyżej przykłady to przeważnie masywne, nieruchome prace. Jednak jest to mniejsza część wszystkich rzeźb, z którymi mamy styczność w naszym codziennym życiu. Natomiast zdecydowana większość z nich to małe dzieła, zamówione z myślą o prywatnym użytku – to między innymi medale okolicznościowe, nagrody na laureatów konkursów czy popiersia na zamówienie. Organizatorzy różnego typu zawodów sportowych lub eventów nie mają z tym kłopotów, bo zakup rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych stopów) nie generuje dużych kosztów, a ich wykonanie wystarczy po prostu zlecić profesjonalnemu artyście.