Dalsze informacje o książkach dla nastolatków.
Osoby wychowywane w XXI w. mają coraz rzadszy kontakt z szeroko rozumianą literaturą. Nastolatek wybiera przede wszystkim błyskawiczną rozrywkę na tablecie, w telefonie albo w telewizorze, a po książkę zazwyczaj sięga wówczas, gdy jest to obowiązkowa lektura szkolna. I właśnie z powodu konieczności poznawania tekstów literackich sprzed wieków dla wielu młodych ludzi czytanie dla zabawy staje się odległym konceptem.
Literatura dla nastolatków odwołuje się do ogólnych doświadczeń nastolatków
Licealiści nie nie powinni ograniczać się do czytania tylko lektur szkolnych. Na półkach księgarni jest masa literatury młodzieżowej zarówno zagranicznych jak i polskich autorów, którzy poruszają kwestie i opisują historie intrygujące młodsze pokolenie czytelników. Ta kategoria literatury dostała nawet swoją nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Jest to beletrystyka pisana z myślą o odbiorcy w wieku od 12-18 lat. Powieści dla młodzieży sięgają do wielu gatunków literackich: są tu między innymi romanse, fantastyka i horrory. Lecz cechą wspólną tych książek jest odwołanie się wyraźnie do uniwersalnych doświadczeń młodych ludzi. Książki te piszą więc o zdobywaniu i utracie przyjaźni, pierwszej miłości, stosunkach z rodzicami, odkrywaniu własnej tożsamości oraz odnajdowaniu swojego miejsca w grupie rówieśników. Lektura literatury dla nastolatków umożliwia nastolatkom poczuć, że inni również doświadczają podobnych życiowych zawirowań w czasie dorastania.
Dlaczego warto zachęcać nastolatków do czytania literatury młodzieżowej
Warto oferować młodzieży interesującą ją literaturę, ponieważ rozniecenie w nich ochoty czytania dla przyjemności z biegiem czasu przynosi multum korzyści. Osoba, która jest oczytany operuje większym zasobem leksykalnym i dobrze daje sobie radę z ortografią i gramatyką, co niezaprzeczalnie upraszcza naukę przedmiotów humanistycznych. Lecz czytanie o problemach innych ludzi w podobnym wieku to również sposób na rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii oraz dokładniejsze poznanie siebie i własnych zainteresowań. Co ważne, rodzice w żadnym wypadku nie powinni wyśmiewać pasji dziecka. Jeśli więc dziecko częściej sięga po opowieści o wilkołakach czy kosmitach nie komentujcie, że to niedorzeczne tylko pozwólcie mu się nimi radować!
Lokalizacja firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa