Skieruj się tutaj, jeśli szukasz więcej informacji o metodzie kasowej.
Właściciele firm zazwyczaj rozliczają się z urzędem skarbowym przy użyciu metody memoriałowej, według której zobowiązanie zapłaty podatku VAT pojawia się z chwilą wystawienia faktury za wykonanie usług lub sprzedaż towaru. Niestety w takim wypadku fiskus nie interesuje się czy na rachunek rozliczeniowy płatnika VAT wpłynęła należność od kontrahenta. W metodzie kasowej rozliczenie podatku od towaru i usług zachodzi nie wcześniej niż po uzyskaniu płatności od kontrahenta.
Metoda kasowa – strategia na utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa
Nieterminowość w przesłaniu należności nie jest rzadkością. Osoby z własną działalnością gospodarczą czasem znajdują się w położeniu, kiedy muszą co jakiś czas przypominać kontrahentowi o zapłacie za wykonane usługi lub sprzedane produkty. Jeśli takie sytuacje zdarzają się coraz częściej, nawet świetnie radzące sobie przedsiębiorstwo może liczyć się z stratą płynności finansowej, nie wnieść przysługujących podatków na czas i w efekcie narazić się na wysokie grzywny nałożone przez urząd skarbowy. Szczęśliwie tzw. mali przedsiębiorcy, innymi słowy firmy których przychód ze sprzedaży w poprzednim roku nie przewyższył wraz z podatkiem dwóch milionów euro, mogą korzystać z metody kasowej odkładając tym samym termin rozliczenia podatku do chwili otrzymania wpłaty od kontrahenta. Ze względu na sprecyzowany przez przepisy limit z tej metody może skorzystać większość polskich właścicieli firm, jednak powinni oni pamiętać, iż korzystanie z tej drogi rozliczenia działa też w odwrotnym kierunku. Tym samym jeżeli sami mają problemy z dotrzymaniem terminów płatności, nie wolno im odliczyć podatku VAT z faktury zakupowej do czasu aż nie zapłacą danej należności. O chęci skorzystania z metody kasowej należy powiadomić urząd skarbowy poprzez dostarczenie druku VAT-R. Nieodzowne jest również przejście na kwartalne rozliczenie podatku VAT i odpowiednie umieszczenie na wszystkich wystawianych fakturach dopisku “metoda kasowa”.
Metoda kasowa wymaga dokładnego kontrolowania otrzymywanych opłat
Biura rachunkowe w wielu przypadkach odwodzą mniejszych przedsiębiorców od rozliczania podatku VAT metodą kasową. Najczęściej powodem tego jest po prostu kwestia regularnego kontrolowania wpływających należności związanych z działalnością gospodarczą. Metoda kasowa zmusza przecież do dokładnego ich śledzenia, aby nie przekroczyć terminu rozliczenia podatku VAT. W przypadku działalności wysyłających co miesiąc nie więcej niż kilkanaście faktur nie jest to kłopot. Tymczasem już przy kilkudziesięciu dokumentach pilnowanie należności przychodzących na konto firmowe może pochłaniać nawet ponad godzinę dziennie. Dla takich podmiotów najlepszym rozwiązaniem, które umożliwia zmniejszenie prawdopodobieństwa pomyłek przy księgowaniu oraz zaoszczędzenie czasu, jest korzystanie z oprogramowania służącego do automatycznego monitoringu należności, jakim jest m.in. Flobo.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]